logo

Witamy! Jesteśmy chętni opisać kilka skutecznych metod na poprawę swojego ilorazu inteligencji. Osiągnąć można to różne sposoby. Ogólnie rzecz biorąc, na samą sprawność mózgu wpływa wiele czynników, ale nasze zdolności poznawcze mogą ulec drastycznej poprawie już za sprawą kilku podstawowych sposobów. Czasem wystarczy nie być zbytnio zestresowanym, uprawiać sport, słuchać muzyki, oddawać się pasjom i trzymać dobrą dietę – te czynniki sprawią, że z samego trzymania dobrego nastroju można stać się mądrzejszym.

Jeśli chcesz już teraz sprawdzić jakie posiadasz IQ, przejdź na naszą stronę główną.

Dobry sen drogą do najwyższej sprawności mózgu

Zapewne niejedna osoba miała styczność z tezą, że sen to zdrowie. I nie ma tutaj żadnej przesady – a sen, którego musimy doświadczać ma znaczący przekład na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nad pozytywnymi efektami snu dla zdrowia fizycznego nie trzeba wiele się rozpisywać, gdyż powstało już wiele badań jednoznacznie to potwierdzając (jeśli nasza higiena snu jest na odpowiednim poziomie).

Nasz mózg jest w stanie działać sprawniej i na zadowalającym nas poziomie o wiele dłuższy czas, jeśli pozwalamy mu oczyścić się z informacji, a dzieje się to w trakcie naszego spania. Najważniejsza dla naszego mózgu jest faza snu wolnofalowego. Odbywa się on chwilę po naszym zaśnięciu i wtedy nasz mózg jest w stanie przywołać wszystkie nowe rzeczy z jakimi miał styczność wcześniej. Dzięki temu pojawiają się nowe połączenia nerwowe, a te już istniejące się wzmacniają, przez co nasza ogólna sprawność umysłowa będzie się podnosić.

jak poprawić swój iloraz inteligencji

Jak mieć wyższy poziom IQ

Sen jest kluczowym aspektem, jeśli na poważnie myślimy o zdrowym i szczęśliwym (a szczególnie mądrym!) życiu. Choć dla naszego umysłu najważniejszy jest sen z samego początku, to nie można zapomnieć, że ważne jest sprawne działanie całego organizmu. Sen nie zawsze musi być długi i czasem zwykła drzemka w trakcie wykonywania jakiegoś zadania może przynieść wspaniałe rezultaty.

Dieta pożywką też dla umysłu

Każdej osobie, której zależy na najwyższej wydajności i sprawności swojego myślenia, warto mieć na uwadze swoją dietę. Dodanie do niej odpowiednich elementów może mieć bardzo duży wpływ na nasze funkcje myślowe. Za sprawą morskich ryb jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu mózgowi bardzo cennego budulca, jakimi są kwasy tłuszczowe. Dodanie do diety odżywki sportowej na bazie (lub tylko na niej) kreatyny może mieć ogromny wpływ na naszą pamięć. Jej skuteczność została poddana licznym eksperymentom, z czego jeden z udziałem wegetarian bardzo dużo udowodnił. Dostawali oni codziennie ilość kreatyny odpowiadającej zjedzeniu 2 kg mięsa, a rezultaty okazały się zdumiewające. Ich sprawność w kontekście pamięci i rozwiązywania testów przestrzennych znacząco się podniosła. Byli też oni w stanie zapamiętać długie ciągi cyfr.

jak podnieść swoje iq

Spożywanie pieczywa i soi z pełnego przemiału będzie również miało wpływ na naszą pamięć, przy tym usprawniając czas reakcji i wymiany otrzymanych informacji w mózgu. Witamina C jaką znajdziemy bez trudu w cytrynie, marchwi lub ananasie będzie też świetnym uzupełnieniem. Szybkie przyswajanie informacji staje się możliwe też za sprawą potasu zawartego w bananach. Dla naszego układu nerwowego cenny okaże się też magnez, który znaleźć można w preparatach takich jak dolomit lub w soi.

Ucz się… orkiestrowo!

I to dosłownie – chodzi tutaj o branie lekcji muzyki. Ćwiczenie pamięci słuchowej za sprawą uczenia się muzyki (melodii, brzmień, nut itp.) pozwoli nam o wiele łatwiej zapamiętać wypowiadane słowa na głos, niż te powtarzane „do wyrycia” w głowie. W pewnej chińskiej szkole dokonano pewnego badania na 90 uczniach. Psychologowie z Agnes Chan na czele, pochodzący z Uniwersytetu w Hongkongu postanowili sprawdzić, jakie różnice w zapamiętywaniu będą widoczne wśród uczniów uczących się muzyki (grali oni w orkiestrze) od uczniów nie uczestniczących na żadne muzyczne zajęcia.

Uczniowie grający w orkiestrze potrafili zapamiętać o wiele więcej usłyszanych słów, niż inni. Co jeszcze ciekawsze, im dłużej dany uczeń uczestniczył w zajęciach, tym łatwiej mu było zapamiętać większą liczbę słów w krótszym czasie. Nie znaczy to też tego, że jeśli zaprzestaniemy uczenia się melodii, dźwięków – muzyki jednym słowem – to nasze zdobyte dotychczas umiejętności osłabną. Badanie dowiodło, że branie lekcji muzyki wyraźnie usprawnia lewą półkulę mózgową, a to ona ma kluczowe znaczenie gdy uczymy się nowych dla nas zwrotów i słów.

jak mieć wyższe iq

Jak podnieść swoje IQ

Co więcej, regularne odbywanie lekcji muzyki powoduje trwałe zwiększenie sprawności lewego płata skroniowego, a dzięki niemu możemy posłużyć się większą ilością słów, przez co nasze myślenie jest o wiele efektywniejsze. Zależności między pamięcią wzrokową a nauki muzyki nie udało się dowieść, ale poprzez naukę muzyki jednocześnie wzmacniamy nasze ogólne ćwiczenie pamięci przez pamięć słuchową – a ta może się okazać świetnym pomocnikiem, gdy myślimy o nauce np. nowych języków.

Włącz emocje, to włączysz skuteczne myślenie

Są osoby, które nawet z doświadczenia życiowego wiedzą, że w im większych jesteśmy emocjach (dobrych lub złych), tym bardziej zdarzenia te potrafimy zapamiętać, nawet z najdrobniejszymi szczegółami. Możemy w trakcie tego przeżywać silną euforię lub się bać, a przez to nasz umysł zapamiętuje o wiele lepiej wszystkie zdarzenia. Zapamiętanie złych wydarzeń w życiu opiera się na dostarczanej w naturalny sposób adrenalinie.

Został w tym celu przeprowadzony eksperyment z przewodnictwem znanej badaczki mózgu Kirsty Nielson z University of Wisconsin. Postanowiła ona wybrać grupę 33 młodych osób. Poproszono ich o nauczenie się listy 30 rzeczowników. W chwili gdy czas nauki dobiegł końca, zostali oni sprawdzeni pod kątem zdobytej dotychczas wiedzy. Następnie podzielono ich na dwie grupy – 17 uczestników oglądało operację dentystyczną, a w tym samym czasie, 16 kolejnych oglądało przedstawioną w zadziwiająco nudny sposób instrukcję mycia zębów. Po minięciu 30 minut sprawdzono ponownie wiedzę uczestników i jak można się domyślić, osoby które obejrzały drastyczną, krwawą operację zdołały zapamiętać znacznie więcej rzeczowników. Ich wiedza została ponownie sprawdzona i nawet po minięciu 24 godzin wciąż pamiętali zadziwiająco dużo w porównaniu z grupą, która oglądała instrukcję jak poprawnie szczotkować zęby.