logo

Jeśli chcesz już dziś zacząć efektywną naukę, dobrze jest przed rozpoczęciem nauki zadbać o kilka naprawdę ważnych rzeczy. Dzisiaj przedstawimy Wam jak odpowiednio zadbać o szybką naukę. Jeśli chcesz się uczyć efektywnie, pamiętaj o podstawowym działaniu, jakie ma ludzki mózg. Proces uczenia jest porównywalny do bardzo dokładnego zapisywania informacji w mózgu, przez to pamiętamy dokładnie wszelkie zagadnienia.

Jeśli chcesz już teraz sprawdzić jakie posiadasz IQ, przejdź na naszą stronę główną.

Proces szybkiej nauki znacząco wzrośnie, jeśli w trakcie Twojego zaangażowania zrezygnujesz z przesiadywania w mediach społecznościowych. Najlepiej w trakcie jakiegoś zadania i uczenia się, wyłączyć powiadomienia lub nawet cały telefon. Założyć słuchawki i włączyć lekką muzykę, aby nikt nam w trakcie nie przeszkadzał.

Wyeliminuj rozpraszacze by się wydajniej uczyć

Ważne są też regularne przerwy w nauce. Nie bez powodu lekcja w szkole trwa 45 minut. Nie jest to z powodu jakiegoś kaprysu, tylko ma to podłoże związane z maksymalną długością możliwego skupienia przez mózg. Dlatego pamiętaj, aby robić przerwy w nauce i nie ciągnąć danego zagadnienia, gdyż jest spora różnica między robieniem czegoś, a być po prostu tym zajętym.

Jest to w pełni naturalny proces, że nie jesteśmy w stanie utrzymać mózgu w takim ciągłym skupieniu. Może i jesteś w stanie (teoretycznie) uczyć się lub pracować umysłowo godzinami non-stop, ale nie ma to nic wspólnego z pełną wydajnością i jedynie masz wrażenie, że robisz to prawidłowo przez tak długi czas. Prawda jest jednak inna - bo im dłuższy czas bez przerwy uczysz się, tym bardziej przyswajanie informacji jest utrudnione i naszą pamięć oraz koncentrację naturalne mechanizmy utrudniają.

szybka i wydajna nauka

Regularne przerwy kluczem do skutecznej nauki

Powstało naprawdę wiele naukowych opracowań i wyniki badań wskazywały jasno, że nasz mózg nie jest w stanie dłużej się skupiać niż przez 35-45 minut, tak aby była zachowana pełna koncentracja i logika. W praktyce uczenie się wymaga nieco więcej pracy niż nam się może wydawać. Każdy chyba spotkał się z taką sytuacją, kiedy musiał się czegoś nauczyć, ale się to zadanie bardzo odwlekało w czasie, a gdy przyszło co do czego, siedzieliśmy godzinami nad książką do ostatniej chwili i... za wiele się nie zdołaliśmy wtedy nauczyć.

Tak właśnie się objawia ten problem. Powtarzanie w kółko i zapamiętywanie na siłę, ciągiem przez dłuższy czas, ma dramatyczne efekty, patrząc w porównaniu na kogoś, kto utrzymuje wysoki poziom koncentracji i rozbija naukę na mniejsze etapy. Odnośnie tworzenia mapy myśli pisaliśmy >>już wcześniej, dlatego zachęcamy do sprawdzenia.

wydajna nauka

Wystarczy nawet 10 minut przerwy od zadania, aby powrócić do niego znowu na świeżo

W dorosłym życiu zależy nam, aby efektywnie pracować (jeśli jest to praca stricte umysłowa) i osiągać duże rezultaty. W swojej pracy staramy się czasem, aby w krótkim czasie osiągnąć dużo, rozwiązując problemy i najbardziej szczegółowe zadania. Kierujemy się tym, aby mieć dobrą opinię i uznanie. Niestety, ale tak jak efektywna nauka, tak i w swojej pracy, możemy się potknąć na tych samych mechanizmach. Dlatego jeśli jesteś w pracy i pracujesz nad jakimś konkretnym zadaniem, rób przerwy jeśli to możliwe, aby Twoje myślenie mogło się nieco uspokoić i na nowo podejść do tematu ze świeżym, "pustym miejscem" w głowie na te zagadnienie. Zdziwisz się jak tak przerwa od myślenia może pomóc!

Przerwa w pracy skuteczniejsza niż kawa

Działa to praktycznie we wszystkich aspektach, jakie wymagają od nas większego zaangażowania. Możemy się uczyć szybko, pracować tak samo. Ale robienie tego pośpiesznie, bez chwili na złapanie tchu, przynosi efekt odwrotny i przyswajanie jest dużo gorsze.

jak się szybko uczyć

Jeśli musisz nauczyć się lub rozwiązać konkretne zagadnienie, znajdź i ustal kluczową dla tego rzecz, a potem obierz ten jeden konkretny wyznaczony cel. Zdobądź najważniejsze informacje na ten konkretny temat. Poszukaj wykładów w internecie i posprawdzaj jakie ćwiczenia się najbardziej przydadzą, aby rozumienie wiedzy było dla Ciebie czymś prostym.

O technikach polepszania pamięci już pisaliśmy, dlatego warto sprawdzić co jeszcze możesz zrobić, aby zmaksymalizować efekty ucząc się. Techniki zaczynają się nie tylko na poziomie dbania o koncentrację, ale przełożenie ma na to również dieta, mająca wpływ na nasz mózg i umysł. Jeśli szukasz skutecznych sposobów pracy i uczenia, najważniejsze to zdrowe podejście i to, jak czujesz się z samym tematem. Nie zawsze każda rzecz jest dla nas, a przynajmniej możemy mieć mniejsze predyspozycje do uczenia się tych rzeczy. Dzięki nauce jesteś coraz mądrzejszy, choć nie zawsze jest ona przyjemna i łatwa, to warto zawsze podnosić swoje kwalifikacje i poziom ogólnej wiedzy.