logo

Szukasz niezastąpionych metod, dzięki którym Twój proces przyswajania wiedzy znacząco się polepszy? Jeśli chcesz rozpocząć efektywną naukę, warto dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem nauki więcej na temat skutecznych technik zdobywania wiedzy. Pozwoli Ci to zoptymalizować potrzebny czas na zdobycie odpowiednich informacji.

Jeśli chcesz już teraz sprawdzić jakie posiadasz IQ, przejdź na naszą stronę główną.

Najlepsze metody na uczenie się, kiedy są skuteczne?

W zależności czego się w danej chwili uczysz (lub planujesz się nauczyć), warto bliżej się zapoznać z konkretną tematyką. Jeśli zaczynasz uczyć się języków obcych, bardzo pomocne okażą się tzw. mapy myśli w trakcie nauki. Oceniając, na jakim etapie się aktualnie znajdujesz, rozpisz na kartce dane zagadnienia i rozbij dany materiał na mniejsze części. Dzięki temu możesz się uczyć szybko bezpośrednich elementów, wymaganych do przejścia do kolejnego etapu.

W większości, wybrany materiał trzeba przerabiać stopniowo, przechodząc kawałek po kawałku do kolejnych fragmentów tematu. Na samym początku przekazywane są najważniejsze informacje, a zwłaszcza podstawy są elementarne przy następnych etapach danego materiału. Problem z rozpoczęciem nauczania może się rodzić w Twojej głowie, jeszcze nim zaczniesz się uczyć, gdyż Twój mózg zacznie odczuwać lęk przed rozpoczęciem nauki.

Skuteczne techniki zdobywania wiedzy

Jak się najlepiej uczyć

Jest on związany z dużą ilością materiału do nauczenia, a podłoże takich stanów są jeszcze z okresu uczęszczania do szkoły. Dzieci uczą się w szkole w konkretny, schematyczny sposób. To z czasem przeradza się w uczenie ogromnej ilości informacji i zmusza nas do siedzenia przy książkach, uczenia się wiele nad tym samym tematem, a jak każdy wie - nie są to czynności najprzyjemniejsze.

Dlatego bardzo istotne jest przy samodzielnej nauce (lub związanej z koniecznością nauczenia się czegoś) na rozbijanie nauki na mniejsze etapy. Znacząco to poprawi koncentrację na konkretne zagadnienia i dzięki temu, nauczysz się więcej w krótkim czasie. Zapamiętywanie ma duże znaczenie, biorąc pod uwagę to, jak działa nasza podświadomość w tym czasie. Mózg widząc trudne zadania w dużej ilości, automatycznie będzie nas zniechęcał do działania. Jednak, gdy podejdzie się do sprawy w sposób rozważny i stopniowy, nie będą to już takie straszne zadania i sukcesywnie ucząc się po trochu z każdego tematu, będziemy czuli się lepiej i tym samym będziemy bardziej zmotywowani do dalszej nauki.

jak sie skutecznie uczyć

Ludzki mózg (niestety) nie jest wielozadaniowy w konkretnym czasie. Praca mózgu bardziej przypomina młotek, niż specjalne narzędzie, które w jednym czasie wierci dziurę, wbija gwoździe i maluje ściany. Nasz umysł może być skoncentrowany wyłącznie na jednej głównej aktywności. Gdy zamierzamy się uczyć i zależy nam, by zapamiętywanie szło świetnie, a przyswajania wiedzy nie stanowiło problemu, w trakcie nauki bardzo potrzebna jest pełna koncentracja. O tym, że tzw. "multitasking" nie ma prawa działać, jest już wiele publikacji naukowych, książek, czy artykułów w internecie. Bardzo ważne jest dbanie o pełną koncentrację podczas wykonywanego zadania.

Unikalne metody na naukę

W praktyce wygląda to tak, że decydując się na sesję nauki, gdy wybierzemy konkretne zadanie i zaczniemy jego realizację, w trakcie gdy usłyszymy jakiś rozpraszający dźwięk (powiadomienie, dzwonek, coś się wydarzy itp.) nasz mózg doznaje przerwy. I o ile w trakcie nauki lub innych czynności możemy słuchać muzyki w celu większego wyciszenia się w trakcie, to gdy w toku muzyki wedrze się "piknięcie" powiadomienia, automatycznie jesteśmy skoncentrowani na tym, co się wydarzyło - czyli ktoś napisał, ktoś coś zrobił itd.

I nawet, przykładowo, jeśli mimo usłyszanego powiadomienia, nie zdecydujemy się sprawdzić co to było, to zostaliśmy wyciągnięci ze stanu koncentracji, nazywany jako flow (inaczej przepływ). Jesteśmy wytrąceni przez to z równowagi, nasze poznawane wiadomości nie są już na tyle zdatne do zapamiętania i przez to na około 15-30 minut nasza pamięć funkcjonuje o wiele gorzej. Każde zdobywane nowe umiejętności lub wykonywanie zadania w pełnym skupieniu, mogą być bardzo utrudnione ze względu na niedostateczny poziom skupienia. nie zadziałają żadne sprawdzone sposoby zdobywania, przekazywania wiedzy, jeśli nie zadbamy o pełne skupienie się do nauki. Jeśli chcesz, żeby wszystko trafiało idealnie do Twojej pamięci, zadbaj o spokój w trakcie uczenia się.

najlepsze metody na uczenie sie

Skuteczne techniki nauczania

Nauka to nie tylko powtarzanie, utrwalenia i zdobywanie informacji jakie prezentuje zakres materiału. To też zrozumienie całości, jak działają konkretne aspekty. A te, jak pisaliśmy wcześniej, z powodzeniem możemy poznać tworząc mapy myśli. Każdy nowy materiał będzie dla Ciebie o wiele prostszy, kiedy poznasz w mniejszych fragmentach budowę całości. A gdy wciąż będzie coś niezrozumiałe, powtórz wszystko jeszcze raz. Doświadczenie nowych rzeczy zawsze jest interesujące, a ilość rzeczy dostępnych w internecie bardzo pomaga przy naszej pracy z nowymi treściami.

jak się uczyć